• google translate
    do kasy suma: 0,00 zł
www.parrotplanet.pl
Producenci
Promocje
Newsletter

Podaj nam swój adres e-mail i zgarnij 5% rabatu na swoje zakupy

Papugi domowe – jaką papugę do domu wybrać?
Papugi domowe – jaką papugę do domu wybrać?

Papugi zachwycają nas swoją niezwykłą inteligencją i pięknym ubarwieniem. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad zakupem papugi do swojego domu. Wtedy pojawia się zazwyczaj pytanie, jaką papugę kupić. Zacznijmy od tego, że papugi to zwierzęta egzotyczne, nieudomowione. Udomowienie nie oznacza tylko posłuszeństwa wobec opiekuna, ale też przebiega na poziomie genetycznym. Czym innym jest oswojenie, bowiem oswoić można dzikie i egzotyczne zwierzęta. Jednak relacja z takim zwierzęciem nie będzie przypominać relacji z psem czy kotem.

Papugi w domu – co musisz wiedzieć?

Pierwszą ważną kwestią, która pomoże nam w doborze idealnego gatunku papugi do domu, jest fakt, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić papudze. W tym momencie warto zaznaczyć, że papugi są silnie stadne. Dlatego decydując się na papugę w domu, powinno się wybrać dwa osobniki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak silny jest instynkt stadny papug i z czym to się wiąże. Papugi wybierają sobie partnera na całe życie i spędzają z nim praktycznie cały dzień. Papuzi partnerzy są zawsze w zasięgu wzroku, więc wyobraźmy sobie, jaki lęk separacyjny musi odczuwać papuga, która zostaje sama w domu, gdy członkowie rodziny wychodzą do pracy czy szkoły. Poza lękiem papuga może też nadmiernie wokalizować, aby przywołać swojego partnera. Dlatego, jeśli dopiero decydujesz się na papugę, rozważ wzięcie dwóch osobników.

Jeśli z jakichś względów postanawiasz wziąć jedną papugę, musisz się liczyć z tym, że trzeba będzie poświęcić papudze wiele godzin w ciągu dnia. Papuga będzie z Tobą chciała wykonywać wszystkie czynności w domu, począwszy od gotowania, poprzez pranie czy mycie podłogi. Ciekawość i przywiązanie do opiekuna sprawiają, że ptaki te praktycznie nie odklejają się od domowników i chcą czynnie uczestniczyć w życiu rodziny. Dlatego jeśli preferujesz spokojny tryb życia, papuga nie będzie dla Ciebie odpowiednia.

Z posiadaniem papugi wiąże się ogromny bałagan. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś papug, możesz się naprawdę zdziwić, jak wielki nieporządek są w stanie wygenerować. Owoce rozmazane na podłodze czy ścianie, odchody we włosach, okruszki w każdym zakamarku, pogryzione meble, to tylko początek tego, co jest w stanie zrobić papuga podczas jednego popołudnia. Jeśli jesteś w stanie sprzątać codziennie naprawdę spore ilości śmieci, to papuga jest dla Ciebie. Wielkość bałaganu wzrasta proporcjonalnie z wielkością papugi.

Z wielkością papugi wzrasta też czas życia poszczególnych gatunków papug. Mniejsze papużki jak np. faliste czy nimfy dożywają parunastu lat, większe jak np. amazonki czy żako mogą dożyć 50-60 lat. Podobny wiek tyczy się też ar czy kakadu. Dlatego decydując się na większą papugę, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie będzie żyła dłużej od nas.

Kolejna kwestia, którą musimy brać pod uwagę, to nasze mieszkanie bądź dom, w którym chcemy przyjąć pierzastego przyjaciela. Papugi to zwierzęta, które potrzebują ogromnej przestrzeni do lotu, zabawy i utrzymania swoich mięśni w zdrowiu. Małym papugom wystarczy pokój, w którym będą mogły się wylatać, średnim papugom dobrze jest zapewnić więcej miejsca, np. parę pokoi, zaś duże papugi jak np. ary będą potrzebowały domu, woliery na ogrodzie czy wolnych lotów. Długość samego ogona ary wynosi ponad 100 cm, więc wyobraźmy sobie, ile miejsca wymaga papuga tej wielkości, aby mogła spokojnie się wylatać.

zielona papuga siedząca na klatce

Następna kwestia to cała wyprawka dla naszej papugi, której wielkość może zwalić z nóg! Papugi w domu potrzebują sporej klatki, w której będą mogły swobodnie przeskakiwać z żerdzi na żerdź, czy też bez żadnych problemów rozłożyć skrzydła i ogon. Dobrej jakości klatka dla papugi wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych. Ilość i różnorodność zabawek również może być przytłaczająca, ponieważ istotne będą zabawki do łapki, zabawki logiczne, zabawki interaktywne, zabawki gryzaki, liny, huśtawki… Zabawki dla papug są również niezbędne, by utrzymać nasze meble, sprzęty i rzeczy w całości, ponieważ znudzona i sfrustrowana papuga będzie szukała rozrywki. Nie ma się czemu dziwić, w końcu decydujemy się na inteligentne zwierzę, któremu trzeba zapewnić stymulację umysłową i psychoruchową, aby utrzymać zwierzę w dobrym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym.

Aby nasza papuga cieszyła się dobrym zdrowiem, również konieczna będzie zróżnicowana dieta. Ziarno w misce i marchewka z jabłkiem od czasu do czasu, nie zapewni papudze niezbędnych składników odżywczych np. potrzebnych do zdrowego rozwoju piór. Pokarm dla papug powinien być zróżnicowany i kolorowy. W codziennych posiłkach naszej papugi powinniśmy dostarczać warzywa, zieleniny, owoce, kiełki, nasiona czy orzechy. Zdrowo karmiona papuga będzie miała mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia typowych chorób i schorzeń, których doświadczają papugi trzymane w domach – niedobór wit. A, niedobór wapnia, stłuszczenie narządów (a przede wszystkim wątroby), otyłość, problemy metaboliczne. Lista ptasich specjalistów w Polsce również nie jest długa, dlatego przed zakupem papugi, dobrze sprawdzić, gdzie w pobliżu znajduje się lecznica przyjmująca zwierzęta egzotyczne, w tym ptaki.

Nawet kiedy przygotujemy się merytorycznie na zakup papugi, możemy nie dostać przyjaciela, o którym marzyliśmy. Bowiem tak jak różdżka wybiera swojego czarodzieja, tak papuga wybiera swojego opiekuna. Często się zdarza, że rodzina planuje zakup papugi, a ptak wybiera „nie tego z małżonków”, który obiecał zająć się zwierzęciem. Niestety z papugami nie da się przewidzieć zachowania, charakteru, skłonności i preferencji wobec przyszłego opiekuna. Dlatego zakup papugi powinien być przemyślany i omówiony z całą rodziną.

Papuga do domu – gatunki papużek domowych

Występuje ponad kilkaset gatunków papug, jednak tylko niektóre z nich zdobyły na popularności dzięki swojej urodzie czy zdolnościom naśladowczym. Oto niektóre najpopularniejsze z nich:

Papuga falista w domu

Papuga falista jest niewielkim ptakiem, którego długość ciała wynosi około 20 cm. Te drobne papugi ważą około 20-30 g, lecz są niezwykle aktywne. W ciągu dnia wydają charakterystyczne dźwięki, nie są one jednak głośnymi papugami. Papużki faliste są bardzo ruchliwe, potrzebują ciągłej stymulacji. Potrafią nauczyć się melodii, gwizdów, a także paru słów. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie i ogromnej ilości mutacji barwnych. W tym momencie można znaleźć papużki faliste w wielu odmianach kolorystycznych.

Papuga nimfa w domu

Papugi nimfy to kolejne najpopularniejsze gatunki hodowlane. Ptaki te mają ok. 30-35 cm długości ciała, ważą od 70 do 120 g. Charakteryzuje je pierzasty czubek, który stawiają tak jak kakadu w trakcie ekscytacji czy przerażenia. Papugi nimfy to spokojne gatunki papug, zupełnie przeciwnie do papużek falistych, których wszędzie pełno. Nimfy świetnie naśladują gwizdy i melodie, których całkiem szybko się uczą. Swoją popularność zawdzięczają też niskiej cenie i ogromnej ilości mutacji barwnych.

Papuga nierozłączka w domu

Nierozłączki to drobne papużki, dorosłe osobniki osiągają do 18 cm długości i ok. 60 g masy ciała. Ich nazwa wiąże się z niezwykle silną więzią między partnerami. Są to bardzo aktywne, ruchliwe i głośne papugi – wydają piskliwe, donośne głosy, które nie każdemu się spodobają. Ptaki te bardzo szybko się uczą i jeśli zostaną oswojone, zdobędziemy przyjaciół na wiele lat. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, dostępności i ogromnej ilości mutacji barwnych. W tym momencie można znaleźć nierozłączki w wielu odmianach kolorystycznych.

Papuga rudosterka w domu

Wielkościowo podobne do nimf, rudosterki to świetna opcja, jeśli chcemy poznać „prawdziwy” charakter dużych papug, ale z pewnych względów nie możemy sobie na takie pozwolić. Rudosterki osiągają średnio ok. 70 g wagi oraz niecałe 30 cm długości wraz z ogonem. Mimo swojego malutkiego ciała mają ogromną osobowość i niezwykły charakter. Są to papugi zadziorne, terytorialne, ale równie mocno kochane. Odpowiednia opieka i socjalizacja sprawią, że rudosterki będą dobrymi towarzyszami. Swoją popularność zawdzięczają relatywnie niskiej cenie, dostępności i ogromnej ilości mutacji barwnych. W tym momencie można znaleźć co najmniej paręnaście pięknych odmian rudosterek.

Papuga aleksandretta w domu

Aleksandretty to jedne z popularniejszych gatunków większych papug trzymanych w domach. Najczęściej można znaleźć aleksandretty obrożne, większe, śliwogłowe, różane czy chińskie. Wśród tych papug znajdziemy gatunki mniejsze mające 30 cm długości i ważące niecałe 60 g, ale także takie, których długość sięga ponad 60 cm, a waga wynosi ponad 250 g. Aleksandretty to ptaki charakterne, zadziorne i wymagające doświadczonego opiekuna. Potrafią nauczyć się słów, melodii czy dźwięków, jednak poza tym wydają ostre, piskliwe dźwięki, które mogą się nieść po osiedlu. Są to ptaki uparte i jeśli nie będą odpowiednio prowadzone, będą używać swojego silnego dzioba, by uzyskać to, na co mają ochotę. Wśród aleksandrett obrożnych można znaleźć masę pięknych mutacji barwnych, które potrafią oczarować. Swoją popularność zawdzięczają właśnie niezwykłym odmianom kolorystycznym, łatwej dostępności i relatywnie niskiej cenie.

Papuga afrykanka w domu

Do afrykanek możemy zaliczyć parę gatunków, w tym kilka, które w ciągu ostatnich lat nabierają popularności – afrykanka meyera, afrykanka senegalska, czy czerwonoczelna. Ptaki te osiągają długość ciała 20-35 cm, zaś ich masa ciała może się wahać od 100 do 400 g w zależności od gatunku. Ptaki te należą do papug zrównoważonych, dość łatwych w kontakcie z człowiekiem, nie są tak wymagające jak amazonki czy żako, do których wielkością są podobne. Ich zdolności naśladowcze nie są imponujące – zwykle uczą się wymawiania pojedynczych słów, szybko opanowują gwizdy, melodie czy dźwięki otoczenia, jak np. dzwonek telefonu. Ptaki te są bardzo ciekawskie, aktywne i zawsze skore do zabawy.

Papuga konura w domu

Kiedy mówimy o konurach na myśli mamy rodzaj Aratinga, do którego należy 6 gatunków konur. Najpopularniejsze z nich to konura słoneczna i konura ognistobrzucha. Są to średniej wielkości papugi osiągające ok. 30 cm i wagę 100-120 g. Ich piękne kolory są nie do podrobienia. Ptaki te są bardzo aktywne i ruchliwe w ciągu dnia. Są to ptaki uparte i jeśli nie będą odpowiednio prowadzone, będą używać swojego silnego, acz małego dzioba, by uzyskać to, na co mają ochotę. W papuzim świecie konury wiodą prym jeśli chodzi o głośność wydawanych dźwięków. Ich piskliwe i ostre gwizdy potrafią doprowadzić do szaleństwa. Natomiast dobrze prowadzone konury, będą fantastycznymi członkami rodziny.

Papuga białobrzuszka w domu

Białobrzuszki to niewielkie ptaki, ich długość ciała sięga ok. 25 cm, masa ciała to ok. 150 g. Ale w tym małym ciałku są niezwykłe pokłady energii. To jedne z najbardziej akrobatycznych papug. Są bardzo aktywne, ruchliwe i wszędzie ich pełno. W internecie można znaleźć mnóstwo słodkich białobrzuszek, jednak nie dajcie się zwieść. Te ptaki koniecznie muszą iść w parze, ponieważ ich pokłady energii są ogromne i bardzo szybko zamęczą opiekuna swoją aktywnością. Nie są to ptaki naśladujące mowę, ich popularność wynika z ich zdolności psychoruchowych – potrafią nauczyć się wielu sztuczek. Białobrzuszki to bardzo charakterne, zadziorne i uparte papugi. Ich dźwięk na pewno nie przypadnie Ci do gustu, bowiem wydają piskliwe i donośne gwizdy, które wibrują na wysokich częstotliwościach.

Papuga amazonka w domu

Do rodzaju Amazona należy prawie 30 gatunków amazonek różniących się wielkością, wagą, upierzeniem i charakterem. Najpopularniejsze amazonki to niebieskoczelna, żółtogardła i kurika. Największe amazonki osiągają masę ciała sięgającą ponad 750 g, zaś te najmniejsze ważą niecałe 200 g. Ich długość ciała mieści się w zakresie 25-45 cm. Amazonki to jedne z najpopularniejszych gatunków papug. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłym zdolnościom naśladowczym ludzkiej mowy. Ptaki te są niezwykle towarzyskie, inteligentne i skore do zabawy. Jednak potrafią być uparte i zawistne, gdy coś idzie nie po ich myśli. W okresie wiosennym, kiedy hormony szaleją, potrafią być agresywne. Dobrze prowadzona amazonka może być niezwykłym przyjacielem na całe życie, bowiem te ptaki potrafią dożyć nawet 80 lat!

Papuga żako w domu

Żako to najpopularniejsze papugi afrykańskie. Ich długość ciała sięga 30-40 cm, zaś masa ciała waha się między 400-500 g. Są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków na świecie – w niektórych aspektach ich zdolności intelektualne dorównują kilkuletnim dzieciom. Ich zdolności naśladowcze są nie do podrobienia! Żako w domu potrzebuje ciągłej stymulacji w celu rozwoju, jednakże są to też ptaki niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany środowiska. Dlatego życie z żako powinno mieć określoną rutynę, która zapewni papudze poczucie bezpieczeństwa.

Papuga kakadu w domu

Do rodzaju Cacatua należy 12 gatunków kakadu, z czego najpopularniejsze to kakadu alba, kakadu żółtolica czy kakadu żółtoczuba. Do mniejszych kakadu nienależących do rodzaju Cacatua należy też kakadu różowa, równie popularna co jej więksi kuzyni. Kakadu osiągają długość ciała od 30 do 55 cm, zaś ich masa ciała sięga 300-975 g. Są to niezwykłe ptaki. Mają reputację prawdziwych amatorów zabawy oraz doskonałych naśladowców. Jednak kiedy nie powtarzają zasłyszanych słów, ich krzyk (bardzo mocny i gardłowy) może sięgać nawet 100 dB, czyli startującego odrzutowca. Tak potężny dźwięk może ogłuszyć opiekuna i wprowadzić w złość wielu sąsiadów. Kakadu tak jak żako i nimfy wydzielają puder, który może być uciążliwy, a nawet wywołać reakcje alergiczne. Dlatego przed zakupem tych gatunków należy upewnić się, że żaden domownik nie posiada alergii na ich puder. Kakadu może zostać dozgonnym towarzyszem i członkiem rodziny, ale z drugiej strony warto pamiętać, że w okazywaniu frustracji czy tęsknoty nie ma sobie równych – zrozpaczone kakadu jest w stanie zdemolować mieszkanie, a w przypływie furii może dotkliwie pogryźć właściciela. Jest to ptak zdecydowanie polecany dla doświadczonych opiekunów.

Papuga ara w domu

Do rodzaju ara zaliczamy parę gatunków, z czego najpopularniejsze to ara zwyczajna, ara zielonoskrzydła, ara zielona czy ara macao. Wśród ar możemy wyróżnić też ary miniaturowe jak np. ara kasztanowoczelna, ara nobilis czy ara marakana. W zależności od gatunku ary mogą ważyć ok. 300-400 g do nawet 2 kg. Ary to bardzo inteligentne zwierzęta, które nieustannie chcą uczestniczyć w życiu domowników. Są niezwykle silne, a ich dziób ma ogromną siłę rażenia. Ary to siła, z którą należy się liczyć. Wszystko w nich jest wielkie, począwszy od ich postawy, emocji, skończywszy na dźwiękach. Ary są bardzo emocjonalne, często się ekscytują. Potrafią być niecierpliwe i obrażalskie. Ciekawią się wszystkim, co je otacza, dlatego trzeba im zapewnić ciągłą stymulację otoczenia. Gdy są trzymane pojedynczo, nie odstępują opiekuna na krok, przez co mogą być namolne i uciążliwe. Trzymane parami chętnie zajmują się sobą.

domowe papugi na dłoni właścicielki

Papuga dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Papugi swoją inteligencją często dorównują kilkuletnim dzieciom – są bardzo emocjonalne, szybko się frustrują, bacznie obserwują otoczenie i szybko uczą się, jakie zachowania są dla nich korzystne. Z jednej strony te cechy sprawiają, że papugi dobrze dogadują się z dziećmi, natomiast z drugiej – dwie emocjonalne istoty, które potrafią być uparte i zadziorne mogą szybko popaść w kłótnie. Również wiek dziecka ma tutaj znaczenie – kilkuletnie dzieci mogą nie zrozumieć potrzeb papugi, jej niezależności i niechęci do zabawy, co może doprowadzić np. do dziobnięcia. Starsze dzieci, które chciałyby zająć się papugami, powinny zostać uświadomione przez rodziców i opiekunów, z czym wiąże się relacja z dzikim zwierzęciem. Czy więc papuga dla dziecka to dobry pomysł? Zaangażowana młodzież może stworzyć niesamowitą relację z papugą, o ile dziecko jest świadome ryzyka, jakie niesie życie z papugą. Tak naprawdę to, czy papuga może mieć kontakt z dzieckiem, zależy od tego, jak rodzice i opiekunowie są doświadczeni w opiece nad papugami.

Na pewno nie będzie dobrym pomysłem wzięcie amazonki, żako, ary czy kakadu do domu z małymi dziećmi, ponieważ ptaki te nawet niechcący mogą wyrządzić poważną krzywdę. Jeśli jednak rodzinie bardzo zależy na posiadaniu papug, odpowiednia wiedza, przygotowanie i chęci mogą sprawić, że domownicy, w tym dziecko stworzy z papugą fajną relację. Dla rodzin z dziećmi lepiej wybrać gatunki papug, które nie są tak dominujące, uparte i charakterne. Do spokojniejszych papug należą nimfy, księżniczki słoneczne, szkarłatki królewskie, rozelle, czy piony.

Papużki domowe – dodatkowe kwestie

Papugi potrafią oczarować swoimi kolorami, upierzeniem i niezwykłą inteligencją. Nic dziwnego, że wiele osób poddaje się ich urokowi. Jednak pod tą piękną i barwną powłoką kryją się zwierzęta dzikie i dumne. Ich prowadzenie wymaga ogromu pracy, wiedzy i czasu. Jednak jeśli opiekun jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki, ptaki te stają się niezwykle wdzięczne i kochające.

Papugi domowe potrafią kochać całym sercem, ale potrafią też równie mocno nienawidzić. Żeby zdobyć zaufanie papugi i stworzyć z nią relacje potrzeba wiele czasu i cierpliwości, jednak relacja z papugą nie może równać się żadnej innej. Niestety często w domach rozgrywa się koszmar, opiekunowie nie radzą sobie z rozwścieczoną papugą, z hałasem i agresją. Papugi w niewoli cierpią na niedobory żywieniowe, bardzo często nie używają skrzydeł, ponieważ nie są puszczane na loty po pokoju. Żyją samotnie zamknięte w klatkach i są ozdobą domu jak kwiaty doniczkowe. Na całe szczęście ten trend ulega zmianie i coraz więcej opiekunów świadomie postępuje z papugami. Rozwija się też branża behawiorystyczna i dietetyczna, która pomaga i wspiera opiekunów borykających się z problemami żywieniowymi czy behawioralnymi.

Jaka papuga do domu? Podejmij odpowiednią decyzję

Zakup papugi powinien być przemyślaną decyzją, dlatego trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli zdecydujesz, że chcesz podjąć się opieki nad papugą, to zadbaj, aby Twój nowy skrzydlaty przyjaciel miał zapewnione wszystko, co dla niego najlepsze – utrzymaj go w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym.

W ofercie Parrot Planet znajdziesz rozmaite produkty, które zostały stworzone przede wszystkim z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie papug. Poznaj m.in. nasze klatki dla papug, zabawki, a także odpowiednio skomponowane pokarmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium