• google translate
    do kasy suma: 0,00 zł
www.parrotplanet.pl
Producenci
Promocje
Klatka dla papug Montana Arkansas II jasna
Klatka dla papug Montana Arkansas II jasna
6 999,00 zł 5 999,00 zł
szt.
Klatka dla papug Montana Arkansas I ciemna
Klatka dla papug Montana Arkansas I ciemna
3 999,00 zł 3 599,10 zł
szt.
Klatka dla papug Montana Hacienda Dome jasna
Klatka dla papug Montana Hacienda Dome jasna
2 599,00 zł 2 339,10 zł
szt.
Newsletter

Podaj nam swój adres e-mail i zgarnij 5% rabatu na swoje zakupy

Jak oswoić papugę? Praktyczne wskazówki i porady
Jak oswoić papugę? Praktyczne wskazówki i porady

W końcu gdy trafia do nas nasza ukochana papuga - pojawia się wiele pytań: Jak postępować? Jak zacząć? Jak oswoić papugę? Na samym początku musisz pamiętać, że zmiana domu (kupno od hodowcy, adopcja od innego właściciela etc.) jest dużym przeżyciem dla papugi. Nagle w ciągu paru chwil zmienia się jej całe życie. Dom, który znała, opiekunowie, rutyna, często inne ptaki - to wszystko zostaje zastąpione nowym domem. Dlatego szczególnie w tych pierwszych dniach powinniśmy wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Papugi są istotami silnie społecznymi, wymagają od swojego właściciela zaufania, a jak wiemy zaufanie trzeba zbudować.

Oswajanie papugi – najważniejsze zasady

Musimy uszanować przestrzeń papugi i nie wymuszać z nią interakcji. Wyobraź sobie, że znajdujesz się nagle w obcym domu i wszyscy chcą Cię dotknąć i pogłaskać. Pierwsze chwile w domu powinny być dla papugi czasem oswojenia się z pokojem, z klatką, z jej wyposażeniem, a następnie z domownikami. Oswajanie papugi zacznij, gdy zauważysz, że ptak poczuł się pewnie w swoim środowisku.

Pamiętaj - klatka papugi jest jej azylem i właśnie w tym miejscu ptak powinien czuć się bezpiecznie i żadne zagrożenie nie powinno mieć dojścia. Wkładanie palców przez kraty jest naruszeniem przestrzeni naszej papugi i może skończyć się dziobnięciem. Niektóre papugi przez pierwsze noce mogą spać niespokojnie. Zupełnie jak ludziom, mogą towarzyszyć im lęki nocne - dlatego w pobliżu klatki możesz zostawić włączone delikatne światło lampki nocnej. Możesz puścić przyjemną, spokojną muzykę. Pozwolić by papuga zajęła się sobą, zjadła posiłek, znalazła idealną żerdź do odpoczynku i mogła zacząć obserwować nowych opiekunów z bezpiecznego kąta klatki. 

Kiedy przychodzi ten moment, że mamy już wybrane imię dla naszego skrzydlatego podopiecznego - zacznijmy go używać! Za każdym razem przechodząc obok klatki wypowiedz łagodnie imię papugi, zapytaj, zacznij dialog - "Rico, co robisz? Rico, jak tam"? - dzięki temu papuga zacznie rozumieć, że mówisz do niej - z czasem może nauczy się przylatywać zawołana po imieniu! Wybierając imię dla papugi - wybierz dwusylabowe. Dzięki temu jest większa szansa, że papuga nauczy się je powtarzać. Spółgłoska "r" jest najłatwiejsza do wymówienia. Oczywiście musisz pamiętać, że zdolność mówienia zależna jest od gatunku, płci czy indywidualnych zdolności papugi. Nawet wybierając gadatliwy gatunek, nie masz pewności, że będzie powtarzał słowa.

Oswajanie papugi krok po kroku

Jak oswoić papugę? Wprowadź do życia papugi rutynę. Zapewni jej ona poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Papugi wolą przewidywalną naturę swoich dni - kiedy wiedzą jak będzie wyglądał dzień, zapewniamy im komfort psychiczny i emocjonalny. Postaraj się zapewnić rutynę papudze na trzech najważniejszych obszarach: tryb dzień/noc, tryb karmienia i tryb poza klatką. Dzięki temu ptak będzie czuł się pewnie w swoim środowisku, a my będziemy kojarzyć się z dobrą, codzienną rutyną.

Rutyna w domu

Papugi potrzebują 12h ciągłego, nieprzerwanego snu by zachować zdrowie. Dlatego postaraj się pilnować godzin, w których papuga zaczyna i kończy dzień. Wszelkie niezapowiedziane zapalanie i gaszenie świateł może skutkować stresem, który utrudni nam oswajanie papugi. 

Również zachowaj rutynę podawania posiłków. Większość papug najaktywniej żeruje z samego rana i po południu. Dzięki regularności posiłków zapewniamy papudze poczucie bezpieczeństwa i stabilności. 

Ostatnia dobra rutyna, to rutyna spędzania wolnego czasu poza klatką. Staraj się wypuszczać papugę w określonych godzinach - np. rano przed pracą, po południu po szkole. Papuga znając swoją rutynę będzie spokojniejsza, mniej zestresowana. Obniżymy w ten sposób prawdopodobieństwo pojawienia się problemów behawioralnych w przyszłości.

Ton głosu ma znaczenie

Papugi są istotami społecznymi i mają bardzo rozbudowaną mowę ciała. Poznanie mowy ciała papugi jest kluczowe w oswajaniu papugi z naszym dotykiem. Papugi wyrażają swoje niezadowolenie np. nawet poprzez lekko uniesione pióra na plecach, dlatego odczytywanie sygnałów niezadowolenia ze strony papugi, zaoszczędzi nam niepotrzebnych dziobnięć. Jeśli nie zrozumiemy tej enigmatycznej mowy ciała naszej papugi, możemy być pewni, że zostaniemy dziabnięci. 

W kontakcie z papugą ważne jest nasze pozytywne nastawienie, bowiem papug są niezwykle empatyczne i szybko wyczują osobę lękliwą czy taką o złych zamiarach. W kontakcie z papugą powinniśmy być weseli, pozytywnie nastawienie, uśmiechnięci i pewni siebie. Do papugi mówimy spokojnym i ciepłym głosem. Dobrze też złapać kontakt wzrokowy z papugą, gdyż w jej spojrzeniu będziemy mogli zaobserwować wszelkie zmiany, również te, które mogą prowadzić do dziobnięcia.

Nasza mowa ciała też ma znaczenie

W naturze na papugi poluje wiele zwierząt, dlatego ich instynkt nakazuje im uważać na otoczenie. Ich oczy rozstawione są po bokach głowy, dzięki czemu mogą obserwować znaczną powierzchnię bez obracania głowy. Zauważ, że w naturze czyhać może wiele niebezpieczeństw. A w domu? Papugi nie lubią szybkich ruchów. Są podejrzliwe, kiedy ktoś porusza się szybko, nieskoordynowanie czy macha rękami. Dlatego kiedy przystępujemy do oswajania powinniśmy się poruszać powoli i spokojnie, unikając gwałtownych ruchów.

Klatka jest azylem

Nigdy pod żadnym pozorem nie wkładaj rąk do klatki papugi. Miejsce to jest azylem i terytorium papugi i z pewnością będzie ona go bronić, gdy włożysz ręce do klatki. Jeśli potrzebujesz zmienić wodę i pokarm - rób to wtedy, gdy papuga jest poza klatką lub wybierz taki model klatki, który pozwala na wymianę misek bez otwierania klatki papugi. Pamiętaj, że ze swoją papugą budujesz więź opartą na zaufaniu i wspólnym zaangażowaniu, dlatego usilne wyciąganie papugi z jej terytorium może tylko pogorszyć Waszą wspólną relację.

Smakołyki na dobry start

W trakcie oswajania papugi z ręką, przydadzą się nam smakołyki dopasowane do papugi. Dla mniejszych papug takich jak nimfy czy papużki faliste dobrze sprawdzi się proso w kłosach. Przy większych papugach jak np. aleksandretty, amazonki, żako czy piony, dobrym smakołykiem będzie kawałek orzecha (najzdrowsze są migdały, orzechy nerkowca czy orzechy pekan). Każdy pozytywny kontakt z papugą powinniśmy nagradzać smakołykami (mogą to być też suszone banany, kawałek jabłka czy NutriBerries). Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu budujemy z papugą więź opartą na zaufaniu i nagrodach. Papuga podejmuje działania wobec nas z własnej woli, zachęcana nagrodą. Pod żadnym pozorem nie wolno oswajać papugi na siłę z naszymi rękoma, ponieważ może dojść do agresji i braku zaufania wobec ludzi w przyszłości.

Treningi oraz dobra zabawa

Papugi są stworzeniami społecznymi i uwielbiają zabawę. Dzięki swojej niebywałej inteligencji uwielbiają też rozwiązywać zagadki i różnego rodzaju zadania. Papugi z racji swojej inteligencji, powinny być trenowane, aby uniknąć nudy i przykrych problemów behawioralnych wynikających z nudy czy monotonii właśnie. Zainwestuj w kliker, smakołyki i rozpocznij treningi ze swoim ptakiem. Powinny one trwać około 5 minut i mogą być powtarzane kilka razy dziennie. Dzięki takim treningom ptak bawi się, uczy, spędza czas z opiekunem i zjada swoje ulubione przysmaki. Dzięki treningom możesz papugę nauczyć podstawowych komend, które zapewnią papudze bezpieczeństwo w domu.

Jaka papuga jest najlepsza do oswojenia?

Częstym pytaniem jest: jakie papugi najlepiej oswoić? Jednak odpowiedź nie jest taka prosta, bowiem zależy indywidualnie od osobnika, od tego czy ptak żył pierwsze miesiące z rodzicami czy został odebrany jako pisklak do odchowu ręcznego. Jaka papuga jest najlepsza do oswojenia? Często mówi się, że papugi karmione ręcznie szybko się oswajają, jednak w ich przypadku można popełnić masę błędów wychowawczych, doprowadzając często do okropnych problemów behawioralnych. Papugi pod swój dach najlepiej przyjąć, gdy te mają już przynajmniej 3 miesiące. Papugami, które trudno się oswaja są np. świergotki, modrolotki czy rozelle. Do łatwiejszych gatunków należą papużki faliste czy nimfy. Jednak jeśli pod nasz dach trafią papużki starsze, które nie są oswojone, musimy pogodzić się z faktem, że nie będą one naszym bliskim pupilem. Najłatwiej oswaja się papugi młode (jednak nie zbyt młode)! Dobrze trzymać ptaki w parach (jednopłciowych także) by ptak mógł rozwijać swoje zdolności społeczne i personalne. Papugi jako istoty niezwykle społeczne, do prawidłowego rozwoju potrzebują towarzysza swojego gatunku.


Papugi w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej są bardzo aktywne i chętne do eksploracji otoczenia. Odpowiednie żywienie i zdrowy pokarm dla papug pozwolą utrzymać papugi w długim zdrowiu na wiele lat. W trakcie wspólnych treningów nagradzaj papugę czymś wyjątkowym, co najbardziej lubi. Poznaj wszystkie smakołyki dla papug w ofercie Parrot Planet i wybierz coś dla swojego pupila. Jeśli jeszcze nie masz papugi i dopiero się zastanawiasz jaką papugę do domu wybrać, zajrzyj do pozostałych artykułów na naszym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium