• google translate
    do kasy suma: 0,00 zł
www.parrotplanet.pl
Producenci
Newsletter

Podaj nam swój adres e-mail i zgarnij 5% rabatu na swoje zakupy

Ile żyją papugi i od czego to zależy?
Ile żyją papugi i od czego to zależy?

Papugi zachwycają nas swoją niezwykłą inteligencją i pięknym ubarwieniem. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad zakupem papugi do swojego domu. Biorąc papugi pod swój dach, musimy mieć jednak na uwadze, że zwierzęta te należą raczej do długowiecznych. Ile żyją papugi? Niektóre gatunki potrafią dożyć kilkudziesięciu lat! Dlatego decydując się na papugę większego gatunku, która bez problemu nas przeżyje, trzeba pamiętać, by zabezpieczyć przyszłość ptaka po naszej śmierci. 

Ile żyje papuga? Czynniki wpływające na długość życia

Papugi w zależności od gatunku mogą żyć mniej więcej od 20 do 80 lat. Niestety w niewoli bardzo często się zdarza, że papugi nie dożywają nawet połowy spodziewanej długości życia i umierają przedwcześnie z powodu niewydolności wątroby, nerek czy ogólnych problemów metabolicznych. Jeśli chodzi o opiekę nad papugami, nic nie wydaje się bardziej kontrowersyjne niż temat diety i żywienia. Szacuje się, że do 75% chorób ptaków można uniknąć poprzez zapewnienie dobrze zbilansowanej diety. Prawidłowa dieta jest kluczowa w zapewnieniu papudze wielu lat w szczęściu i dobrym zdrowiu. Długość życia papugi zależna też jest od czynników zewnętrznych takich jak np. ilość światła UVA/UVB, wilgotności, temperatury, czy odpowiednio dopasowanego środowiska. Wszystkie te elementy sprowadzają się do dobrostanu, który jeśli jest odpowiedni, utrzyma naszą papugę w dobrym zdrowiu przez wiele lat.

Jak długo żyją papugi? Różnice w zależności od gatunku

Ile lat żyją papugi? Ogólnie rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że długość życia papugi związana jest z jej wielkością. Mniejsze papużki, jak np. faliste czy nimfy dożywają średnio 20 lat. Większe od nich papugi takie jak np. piony, afrykanki, aleksandretty spokojnie dożywają 30 lat. Większe papugi, najczęściej spotykane w domach takie jak żako, kakadu, ary czy amazonki średnio dożywają 50 lat, jednak odpowiednio odżywiane i utrzymywane w idealnym środowisku, mogą dożyć nawet 80 lat! Obecnie najstarsza żyjąca amazonka ma aż 86 lat! Niestety wiele amazonek (i innych gatunków papug) trzymanych w domach nie dożyje nawet połowy tej długości wieku. Najczęstszym problemem wśród amazonek są niedobory żywieniowe, stłuszczenie narządów czy choroby metaboliczne wynikające z nieprawidłowej diety.

Jak zapewnić papudze zdrowe i długie życie?

Aby nasza papuga żyła długo i szczęśliwie, należy zapewnić jej odpowiednie warunki utrzymania. Niezwykle ważne jest dla papugi środowisko, dieta, aktywność fizyczna i rozwój emocjonalny. Obowiązkowe są też wizyty u lekarza weterynarii.

Środowisko

  1. Temperatura - Dziko żyjące papugi żyją w klimacie, gdzie temperatura może wynosić od 21 C do 35 C. Papugi potrafią przystosować się do szerokiego spektrum temperatur, jednak muszą aklimatyzować się powoli. Problemy pojawiają się, gdy ptaki są narażone na gwałtowne zmiany temperatury. Różnice większe niż 10 do 15 stopni w ciągu 24 godzin mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia Twojej papugi.
  2. Wilgotność - Optymalny poziom wilgotności w domu dla papug wynosi 40-60%. Niektóre papugi pochodzące z klimatów bardziej suchych, inne z tropikalnych. Dlatego dobrze sprawdzić w jakich warunkach żyją dzikie papugi z gatunku, który posiadamy w domu. Aby zapewnić zdrowie piór, konieczne są kąpiele - papudze możesz postawić basenik lub spryskiwać ją w zależności od preferencji papugi.
  3. Jakość powietrza - Papugi są niezwykle wrażliwe na jakość otaczającego nas powietrza z powodu budowy ich ukł. oddechowego, nawet krótkotrwały kontakt z toksynami, może spowodować zatrucie całego organizmu - w pobliżu papug nie powinno stosować się aerozoli, perfum, tytoniu, świeczek zapachowych, samoczyszczących piekarników etc. Niebezpieczny jest również teflon.
  4. Światło - Papugi wymagają dostępu do światła słonecznego by móc syntetyzować wit. D3 zupełnie tak samo jak my. Jeśli papuga nie ma dostępu do słońca (spacery, woliera etc.) konieczne będzie zamontowanie lampy UV - bez dostępu do światła słonecznego upośledzona zostaje produkcja wit. D i wchłanianie wapnia.

Dieta

Zajrzyjmy do papuziej miski - z reguły jest tam mieszanka ziaren, którą papugi w ciągu dnia zjadają. Jest to "mieszanka podstawowa", którą uznaliśmy za karmę bazową. Dostają ją więc na śniadanie, obiad i kolację. Ciągle ją uzupełniamy, w międzyczasie podając smakołyki takie jak orzeszki. Bardzo często jedyne owoce i warzywa, które papuga widzi w ciągu swojego życia to marchewka i jabłko. Oczywiście są opiekunowie, którzy z zaangażowaniem przygotowują posiłki dla swoich pierzastych, jednak niestety na ten moment zbyt mało osób jest świadomych prawidłowego żywienia papug. Bardzo często smakołyki dla papug, które powinny pozostać smakołykami, stają się nieodłącznym elementem ptasiej diety. Odpowiedni pokarm dla papug jest kluczowy w utrzymaniu papugi w dobrym zdrowiu. Znając aktywność fizyczną, wiek i wymagania gatunkowe, możemy odpowiednio dobrać dietę do naszej papugi. Żywienie papug jest tematem kontrowersyjnym i pełnym nieścisłości, dlatego ciągła edukacja w tym temacie czy kontakt z papuzim behawiorystą, mogą okazać się niezbędne.

Aktywność fizyczna

Na wolności papugi przelatują wiele kilometrów dziennie w poszukiwaniu pożywienia, partnerów i bezpiecznych miejsc odpoczynku. Nie można zaprzeczyć, że na wolności spędzają sporo czasu na aktywności fizycznej. Niestety w warunkach domowych, bardzo często papugi żyją statecznie - stacjonują w klatce a potem stacjonują na stojaku, który bardzo często jest nieodłącznym elementem wyposażenia wyprawki naszej papugi. Ćwiczenia i zabawa mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego papugi. Ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną, stymulują mózg i zapewniają ujście do złagodzenia nudy i stresu. Aktywność fizyczna zależna jest od gatunku papug, dlatego dobrze sprawdzić w jaki sposób dany gatunek spędza czas na wolności (np. modrolotki uwielbiają kopać, amazonki lubią wspinaczkę).

Rozwój emocjonalny

Wczesna socjalizacja jest podstawą zapewnienia zdrowego rozwoju emocjonalnego, udanej relacji z ludźmi, opartej na zaufaniu. Prawidłowa socjalizacja sprawia, że papugi są pewne siebie, towarzyskie, aktywne, samodzielne i dobrze przystosowują się do zmian. Słaba, nieudana socjalizacja nieuchronnie doprowadzi do problemów behawioralnych, które mogą poważnie odbić się na ogólnym zdrowiu papugi.

Lekarz weterynarii

Ptaki to specyficzna grupa pacjentów, w naturze jeśli coś wydarzy się papudze, jest ona w niebezpieczeństwie, od razu staje na celowniku drapieżników, dlatego papugi wykształciły mechanizm “udawania” że wszystko jest w porządku, co niestety utrudnia nam - opiekunom dostrzeżenie że coś się dzieje - bardzo często dostrzegamy, gdy objawy są już widoczne a ptak jest w tragicznym stanie, dlatego wizyty u ptasiego lekarza weterynarii powinny odbywać się przynajmniej raz w roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium