• google translate
    do kasy suma: 0,00 zł
www.parrotplanet.pl
Producenci
Promocje
Newsletter

Podaj nam swój adres e-mail i zgarnij 5% rabatu na swoje zakupy

Co jedzą papugi? Żywienie papug falistych, nimf i nierozłączek
Co jedzą papugi? Żywienie papug falistych, nimf i nierozłączek

Żywienie papug jest tematem obszernym i pełnym niejasności. Najnowsze badania naukowców często nie idą w parze z praktyką opiekunów. Zajrzyjmy do papuziej miski - z reguły jest tam mieszanka ziaren, którą papugi w ciągu dnia zjadają. Jest to "mieszanka podstawowa", którą uznaliśmy za karmę bazową. Dostają ją więc na śniadanie, obiad i kolację. Ciągle ją uzupełniamy, w międzyczasie podając smakołyki takie jak orzeszki. Bardzo często jedyne owoce i warzywa, które papuga widzi w ciągu swojego życia to marchewka i jabłko. Oczywiście są opiekunowie, którzy z zaangażowaniem przygotowują posiłki dla swoich pierzastych, jednak w dalszym ciągu znaczna część opiekunów nie wie co mogą jeść papugi.

Co mogą jeść papugi? Najważniejsze zasady żywienia papug 

Dieta dzikich papug jest owiana wielką tajemnicą. Naukowcy, biolodzy i organizacje chroniące przyrodę starają się rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Otrzymujemy coraz więcej informacji na temat diety dzikich gatunków papug, lecz jest to w dalszym ciągu zbyt mało, by zamknąć układankę. Między innymi dlatego też ciężko nam ułożyć plan diety, bo tak naprawdę nie znamy całokształtu diety dzikich papug. Najlepsi specjaliści zajmujący się dietą papug, postulują o różnorodność pokarmów, bo tylko dzięki różnorodności mamy większe szanse na dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów dla naszej papugi. Szacuje się, że do 75% chorób ptaków można uniknąć poprzez zapewnienie dobrze zbilansowanej diety. W naturze papugi spędzają większość dnia na poszukiwaniu pożywienia, a tym samym zużywają ogromne ilości energii na zlokalizowanie najlepszych kąsków. 

Jak często karmić papugi? Dla większości papug typowe jest poszukiwanie pożywienia rano i ponownie po popołudniu. Karmienie papugi świeżym pokarmem dwa razy dziennie, a także pozostawianie suchego pokarmu dostępnego przez cały dzień, najlepiej naśladuje i wspiera naturalny cykl żywienia. Papugi w naturze zjadają części roślin takie jak łyko, korę, owoce, nasiona, liście czy pąki kwiatów, część gatunków zjada również owady. 

W przypadku papug wiele wyzwań żywieniowych i wyborów zostało im po prostu odebranych. Każdego dnia otrzymują one miskę jedzenia bez konieczności wydatkowania energii na jej pozyskanie, przez co spożywają dużo kalorii, które często prowadzą do nadwagi czy otyłości. Chociaż komercyjne diety uległy znacznej poprawie, prawie żadna komercyjna mieszanka nie zbliża się do symulacji sposobu odżywiania się w naturze i nie zaspokaja 100% potrzeb żywieniowych. Dlatego tak istotna jest różnorodność - wyobraź sobie, że do końca życia musisz jeść ten sam posiłek codziennie! Nuda i monotonia dopadły by Cię bardzo szybko. Dzięki różnorodności, pozwalamy papugom doświadczać różnych smaków, faktur czy zapachów i cieszyć się jedzeniem. Co mogą jeść papugi? Najważniejsze zasady przygotowania codziennego ptasiego posiłku obejmują 4 obszary:

  1. Ciemnozielone liście i warzywa (wybierz przynajmniej 3) - rukola, cykoria, brokuły, liście buraka, fasola, zielona papryka, kapusta, kalafior, sałata, cukinia, jarmuż - staraj się wybierać produkty ekologiczne, traktowane jak najmniejszą ilością oprysków. Świetnie się sprawdzi domowy czy nawet balkonowy ogródek, w którym możemy uprawiać część roślin na papug.
  2. Pomarańczowe i czerwone warzywa (wybierz co najmniej 3) - burak, papryka, marchew, dynia (wszystkie rodzaje), rzodkiew, bataty (gotowane), czerwona kapusta, pomidory (w niewielkiej ilości). Karoteny i witamina A są jednymi z najczęstszych niedoborów u papug trzymanych w domach. Produkty z tej kategorii powinny być podawane codziennie!
  3. Owoce (wybierz 1-2) - jabłko, gruszka, banan, winogrona, liczi, guawa, mango, pomelo, arbuz, marakuja, granat, owoce leśne, papaja, śliwka, brzoskwinia, truskawka, nektarynka, cytrusy (1 raz w tygodniu) - Staraj się wybierać owoce lekko niedojrzałe, ponieważ papugi w naturze nie jedzą dojrzałych owoców - o ich pozyskanie musiałyby walczyć z małpami, dlatego naturalnym jest dla nich zjadać owoce jeszcze niedojrzałe. Uważaj z ilością owoców, ponieważ zawierają one znaczne ilości cukrów prostych, które mogą być obciążające dla organizmu papugi.
  4. Zioła i nasiona (wybierz kilka) - bazylia, rozmaryn, oregano, mięta, tymianek, koper włoski, kolendra, len, sezam, chia, quinoa - Zioła mają mnóstwo dobroczynnych właściwości, dlatego ich drobny dodatek w posiłku jest niezwykle cenny. Drobne oleiste nasiona jak sezam czy len dostarczają ważnych dla organizmu zdrowych tłuszczy.

Co jedzą papugi faliste? 

Co lubią jeść papugi faliste? Na wolności podstawą wyżywienia papużek falistych są ziarna traw, takich jak np. wiechlina roczna, wyczyniec łąkowy, życica trwała, kłosówka wełnista, kupkówka pospolita etc, ponieważ różne trawy pojawiają się w sezonie i poza nim; ptaki spożywają różnorodne nasiona, dostosowując swoją dietę do sezonów. Papużki faliste prowadzą nomadyczny tryb życia i wędrują wielkimi stadami na trawiaste stepy Australii i wyszukują na wpół dojrzałe nasiona. Uzupełnieniem tego jest szeroka gama świeżego materiału roślinnego i zieleni. Ponadto oprócz nasion, papużki faliste żyjące na wolności zjadają też wiele innych pokarmów. Papugi te potrafią robić "napady" na uprawy rolników, chwytać niczego nie podejrzewające owady i radośnie zajadać się jagodami czy owocami. Karmienie papug falistych w domupowinno obejmować posiłki składające się głównie z nasion traw, kiełkujących zbóż, strączków, zielenin, kwiatów, warzyw i owoców.

Co jedzą papugi nimfy? 

Nimfy można znaleźć prawie w całej Australii, choć generalnie preferują regiony śródlądowe. Chociaż te siedliska są zwykle suche, ptaki w ogromnych stadach, zwykle trzymają się blisko wody. Prowadzą koczowniczy tryb życia, przemieszczając się w poszukiwaniu źródeł pożywienia i wody. Co jedzą nimfy? Podobnie jak papużki faliste, które występują na tych samych obszarach, nimfy żywią się trawami i ziarnami. To, które nasiona są spożywane, zależy całkowicie od tego, gdzie akurat przebywa nimfa i co jest dostępne. Preferowane przez nimfy są młode, kiełkujące i miękkie nasiona. Co mogą jeść papugi nimfy zależy od tego ile aktywności mają w ciągu dnia, powiem papugi te można szybko doprowadzić do otyłości.

Co jedzą papugi nierozłączki? 

Papużki nierozłączki to jedne z popularniejszych gatunków papug. Słyną z niezwykłych więzi jakie tworzą w parach. Występują w Afryce, są niezwykle ciekawskie i aktywne. W naturze nierozłączki żywią się nasionami, jagodami, owocami, zbożami, trawami, pąkami liści oraz uprawami kukurydzy oraz fig. Co jedzą papugi nierozłączki w domowym zaciszu? Powinniśmy dostarczać im mieszankę kiełkujących ziaren, strączków, mix zielenin, kwiaty czy owoce (najlepszymi i najzdrowszymi owocami są wszelkie jagody, borówki, poziomki, truskawki). Dobrze zapewnić też korę i łyko do obgryzania, np. z gałązek brzozy czy wierzby.

Czego nie mogą jeść papugi? 

Papuzia lista zakazanych produktów jest dość długa i obejmuje najważniejsze produkty, których nie wolno podawać pod żadnym pozorem:

  • alkohol - Nawet małe ilości alkoholu są szkodliwe dla papug. Bardzo łatwo może dojść do zatrucia ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u małych papug lub u ptaków notorycznie wystawianych na działanie alkoholu.
  • awokado - W awokado występuje persin, substancja, która jest toksyczna i w zależności od jej ilości oraz wrażliwości osobniczej może wywołać od lekkiego zatrucia pokarmowego do ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej.
  • bakłażan - Bakłażan zawiera toksyczny glikoalkaloid zwany solaniną. 
  • cebula i czosnek - Papugi nie powinny jeść cebuli ani innych gatunków z rodziny cebulowatych ze względu na zawarty w nich toksyczny związek chemiczny - powodujący hemolizę krwi.
  • kakao - Rodzaj związku alkaloidowego zawartego w czekoladzie (teobromina), pochodząca z ziaren kakaowca (stosowanego w produkcji czekolady) może powodować wymioty, biegunki, doprowadzić do napadów i w efekcie do śmierci papugi.
  • grzyby - Grzyby są ciężkie dla wątroby, mogą spowodować zaburzenia trawienia, a także jej niewydolność.
  • kofeina - Napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata) mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Kofeina powoduje wzrost tętna i akcji serca. Może to powodować arytmię, tachykardię i doprowadzić do niewydolności krążeniowej.
  • nabiał - Nabiał (mleko, jogurty, sery, etc.) powinien być całkowicie wyeliminowany z ptasiej diety. Ptaki nie są ssakami, nie produkują więc enzymu laktazy, trawiącej białko pochodzące z mleka (laktozę). Produkty te zawierają spore ilości tłuszczu i białek, które mogą obciążać organizm.
  • napoje gazowane - Zawierają ogromne ilości dwutlenku węgla, często konserwanty, barwniki, dodatki, cukry, etc. Nie powinny być podawane papugom nawet w małej ilości.
  • orzeszki ziemne - Problem związany z karmieniem orzeszkami ziemnymi polega na tym, że bardzo często są one siedliskiem zarodników grzyba Aspergillus flavus, który może powodować aspergilozę u papug. Decydując się na orzeszki ziemne, wybierz takie z dobrego źródła i najlepiej bez łupin.
  • pestki (wiśni, czereśni, moreli, śliwek, brzoskwini) - Pestki nie powinny być oferowane ptakom ze względu na obecność amigdaliny, która jest glikozydem cyjanogennym – jest to substancja chemiczna, którą organizm przekształca w toksyczny związek - cyjanowodór.
  • szparagi - Surowe szparagi mogą spowodować problemy żołądkowe u ptaków. Jeśli chcemy podać szparagi, najlepiej by były ugotowane lub upieczone. Szparagi podajemy jedynie w niewielkiej ilości.
  • rabarbar - Rabarbar zawiera najwyższy poziom kwasu szczawiowego, który jest niebezpieczny dla papug, ponieważ może zaburzać wchłanianie wapnia.
  • tytoń - Zawarte w dymie papierosowym niebezpieczne substancje smoliste jak mieszanka smoły, radioaktywnego polonu, niklu, cyjanowodoru, amoniaku, DDT, który jest składnikiem trutki na szczury i tlenku węgla w wysokim stężeniu może z łatwością spowodować śmierć ptaków ze względu na ich niezwykle wrażliwy układ oddechowy.


W Parrot Planet znajdziesz szeroki wybór mieszanek ziaren, ziół, suszonych kwiatów, liofilizowanych owoców i warzyw, dzięki czemu będziesz w stanie przygotować różnorodny i bogaty w witaminy i minerały pokarm dla papug. Odpowiednio dopasowana dieta wydłuży życie Twojej papugi i da jej pełnię sił do codziennych psot. Jeśli praktykujesz treningi z papugą, zajrzyj i poznaj najlepsze smakołyki dla papug. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z papugami, poznaj najpopularniejsze papugi domowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium